Prima pagina
Donatii
Linkuri utile

Donatii

Subsemnatul preot Ciprian Soptica, avand in grija parohia Satu Nou din Protopopiatul Dorohoi, judetul Botosani, fac apel prin prezenta la bunavointa dumneavoastra de a intinde o mana de ajutor parohiei noastre.

Parohia Satul Nou este de curand infiintata (in anul 2003), pana atunci credinciosii aflandu-se in grija preotului din satul vecin. In septembrie 2003 am fost numit preot paroh in urma absolvirii Facultatii de Teologie din cadrul Universitatii "Al. I. Cuza" din Iasi.

Nemaiavand preotul lor pana atunci, oamenii au fost foarte incantati la venirea primului preot si s-au facut demersurile pentru a avea un loc de rugaciune al lor. Momentan programul liturgic se desfasoara intr-o fosta cantina a C.A.P.- ului care a fost amenajata ca paraclis provizoriu.

Satul pe care il pastoresc are 200 de familii de buni credinciosi, dar care nu au posibilitati suficiente pentru a ridica o biserica.

Intentia mea si deopotriva a credinciosilor este de a avea o biserica noua in acest "Sat Nou". De aceea, orice mic gest de caritate este pentru noi un pas inainte.

In sprijinul construirii acestei biserici, s-a deschis un cont la Banca Romana de Dezvoltare:

Cont Iban lei
RO 90 BRDE 070 SV 0338 555 0700

Deschis la sucursala BRD din orasul Dorohoi.

Ultima actualizare: 09 aprilie 2009